אודות עדי ז'ל
 
הרשמה לתחרות
 
קרן עדי
 
פרס עדי להבעה יהודית באמנות ובעיצוב
 
תערוכות
 
פרסומים
 
פרוייקטים נוספים
 
צור קשר
 
חדשות
 
עמוד הבית    English
 
ענבל ליזוריק
פרטים על היצירה

שם היצירה: "בין קודש לחול – ערכת שבת"
שנת היצירה: 2005
מימדים: 8.5x6.5.0.5 ס"מ
נירוסטה

הצהרת האמן

"כי כחלק היורד במלחמה וכחלק היושב על הכלים יחדיו יחלוקו" (שמואל א ל,כד)
תשמישי המצווה הללו עוצבו תוך בחינת הקשר שבין הקדושה, היראה והיופי - המגיחים לביתנו בערב שבת, ובין המוצר היומיומי והשגור המשרת אותנו בצנעה ובענווה בשאר ימות השבוע.
מהו הדיאלוג המתקיים בין הקדושה והחול היהודיים? האם כוחם של תשמישי הקדושה נובע מהיותם ייחודיים וייעודיים, או שעצם השימוש בהם לצורך המצווה הוא המקנה להם מעמד קדוש, ולפיכך הם יכולים להשתחרר מעול של צורה, עלות וחומר? האם ליהדות יש את היכולת להוביל ליצירה טהורה, בעלת נופך של קדושה, במוצר מוכר?
קודש וחול-יחיד וביחד:
ניסיתי לנקוט גישה חדשה בעיצוב כלי יודאיקה (המושפעים ממסורות בנות מאות שנים) על ידי שילוב פן ישראלי-חברתי, הבוחן השפעות מציאותיות ופוליטיות על מראה ותפקוד כלי הקדושה הביתיים.
מושגי הערך שבהם התעמקתי הם שלושת המרכיבים ההכרחיים לשולחן שבת - נרות, חלה ויין. עיצבתי פריטים נטולי כוח כחפץ יחיד, מכיוון שאינם פונקציונליים למילוי שום מטרה, אך כאשר משלבים בהם פריט נוסף מעולם היומיום - מתקבל חיבור חדש ומפתיע המקבל תוקף וכוח מן המכלול שנוצר. כל חיבור כזה הוא חד-פעמי, כך שישנו בעצם מגוון אפשרויות אדיר.
למעשה, הכלים חסרי הערך מצליחים לרומם את חפצי החול למעמד ארעי ובר-חלוף של קדושה. האיחוד המתקבל חזק עד כדי כך שקשה לשפוט מי נסמך על חוזקו של מי: היומיומי על החגיגי, או הדתי על החילוני?

המערכת המשולשת כוללת:
(1) "רגל גביע" - שבסופה פיית ואקום, המאפשרת הצמדתה לכל כוס או ספל הקיימים בבית, ויוצרת שילוב משעשע של כוס קידוש עכשווית.
(2) "פקק" - בעל פתיל כותנה, המסוגל להתמקם בפייתו של כל בקבוק שמן ולהפכו לצמד פמוטים.
(3) "להב" - המתחבר לידית של סכין "יפני", כאשר מן השילוב נוצרת סכין חלה ייחודית.

Powered by POENTA - leading e-business solutions    All Rights Reserved to The Adi Foundation    Copyright © 2006