אודות עדי ז'ל
 
הרשמה לתחרות
 
קרן עדי
 
פרס עדי להבעה יהודית באמנות ובעיצוב
 
תערוכות
 
פרסומים
 
פרוייקטים נוספים
 
צור קשר
 
חדשות
 
עמוד הבית    English
 
אוריאל מירון
פרטים על היצירה

שם היצירה: "רק בשמחות"
שנת היצירה:2006
מימדים: 200x300x75 ס"מ
50 כיסאות 'כתר פלסטיק', חבקי פלסטיק, צינורות נחושת.

הצהרת האמן

כיסאות של חברת "כתר פלסטיק" המשתלבים זה בזה הם "הרהיט הלאומי" בישראל, אם כפיתרון עמיד וזול לבעיית הישיבה מחוץ לכותלי הבית, ואם כעתודה של מקומות ישיבה לאירועים רבי משתתפים. הייעוד העיקרי שלהם הוא ישיבה - לרוב בחברת אנשים נוספים. תכונה בולטת שלהם היא התאמתם הפיזית אחד לשני, כך שכל כיסא הוא גם מיכל לכיסא נוסף, וכל רגל היא גם מסילה לרגל נוספת. ההתאמה המיבנית מאפשרת צבירה הדוקה של הכיסאות אחד על (ובתוך) השני.
בזכות תכונות אלה יוצרת ערימת הכיסאות דימוי עשיר, באמצעותו ניתן לבחון יחסים שבין יחיד ויחד. ייעודם העיקרי של הכיסאות - ישיבה בצוותא - מעורר אסוציאציות של שמחות ואירועים, שהם חלק ממחזור החיים המשפחתי והיהודי.
כל כיסא הוא יחידה שלמה, היצוקה ממקשה אחת ואינה מורכבת מחלקים. יחד עם זה, כל כיסא מעיד בצורתו על שייכותו ליחד, שכן טבועים בו השקעים והמסילות האמורים לחבוק את חבריו. כשהם חבוקים במצבורים אנכיים, ה"יחד" של הכיסאות גוזר עליהם סוג של בידוד – משום שהוא מבטל את האפשרות לשבת עליהם, כפי שדבקות-יתר של יחידים בקבוצה עשויה לבודד אותם מאפשרויות "יחד" אחרות.
ב"רק בשמחות" השתמשתי בכיסאות הפלסטיק על תכונותיהם כחומר גלם לפיסול: חתכתי את הכיסא השלם לחלקים בעלי צורות וגדלים שונים, וחיברתי אותם זה לזה בעזרת חומרים שונים. למרות צורותיהם השונות, חלקי הכיסאות שומרים על היכולת להתחבר זה לזה. הצבירה מחדש של החלקים שינתה את אופיו של ה"יחד" הקודם של הכיסאות, והולידה אורגניזם חדש - מגוון ומורכב, שעדיין חב את קיומו להתאמה שבין חלקיו. המבנים החדשים גדולים ועשירים יותר מכל כיסא שלם בודד, אך הם בלתי שלמים במהותם, והם שואפים לצמיחה תמידית ובלתי צפויה.
בין שני חלקי הפסל קיים יחס גניאולוגי: החלק השוכב בנוי מחלקי כיסא מדגם ישן שייצורו הופסק לאחרונה, בעוד החלק הניצב עשוי מהגירסה החדשה של אותו דגם, שבאה להחליפו.

Powered by POENTA - leading e-business solutions    All Rights Reserved to The Adi Foundation    Copyright © 2006